„Różnorodność nie jest abstrakcyjnym pojęciem, lecz bogactwem kulturowym doświadczanym na co dzień.”

/ Marie Rose Moro/

Nasza szkoła jest jedną z bardzo nielicznych placówek  w Polsce, w której prawie 13% uczniów stanowią obcokrajowcy. Są to głównie uczniowie narodowości chińskiej i wietnamskiej. Od kilku lat wdrażane są działania, mające na celu ułatwienie procesu aklimatyzacji, zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, a także dostarczające wiedzy na temat krajów, z których pochodzi już tak znaczna część naszych uczniów. W działania ten czynnie włączają się nauczyciele, przy dużym wsparciu asystentów kulturowych - Katarzyny Tu, Ton Van Anh oraz pana Kinh, a także Michaliny Jarmuż i Aleksandry Ośko z Fundacji „Świat na Wyciągnięcie Ręki”.

W czerwcu w naszej szkole zostało zrealizowane kolejne ciekawe przedsięwzięcie, dotyczące wielokulturowości, -  projekt „Szkoła Wielu Kultur”.

Jego pierwszym etapem, przeprowadzonym 7 czerwca, była gra terenowa dla klas 0-3 szkoły podstawowej. Uczniowie poznawali wówczas ciekawostki o Chinach i Wietnamie, czytali legendy azjatyckie, wykonywali stroje z tamtego regionu, układali puzzle z flagami oraz uczyli się zwrotów grzecznościowych w języku chińskim i wietnamskim. Realizację tej części projektu koordynowały panie: Ewelina Suchecka i Agnieszka Wojnar-Jadczyszyn, a zajęcia prowadzone były przez panie: Michalinę Jarmuż, Aleksandrę Ośko, Agnieszkę Kostyrę, Joannę Konofalską, Katarzynę Tu, Ton Van Anh, Paulinę Piekarską i Annę Gąsiorowską oraz pana Sławomira Stoczyńskiego i pana Kinh.

Kolejnym dniem, poświęconym realizacji zadań projektowym, był wtorek 21 czerwca. Wówczas uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i I-III gimnazjum uczestniczyli w zajęciach warsztatowych. Celem tych działań były przede wszystkim: promocja kultury, literatury i obyczajów chińskich i wietnamskich, ale także uświadomienie uniwersalnych norm i wartości, bez względu na różnice kulturowe oraz  integracja rówieśnicza uczniów z ZSP w Mrokowie. Realizacja tych założeń odbyła się poprzez udział uczniów w 14 warsztatach tematycznych:

  1. Azjatycka Filozofia Zdrowia (Katarzyna Tu, Hanna Pakuła)
  2. Prezentacja o Chinach/Wietnamie (Katarzyna Waszczyk, Aneta Michalczyk)
  3. Język chiński dla wszystkich (Renata Kiliańska, Shi LaoShi正源中医馆, Alex Tu AZJA – Centrum Wymiany Kulturowej)
  4. Język wietnamski dla wszystkich (Ton Van Anh, Van Kinh Nguyen)
  5. Moja chińska szkoła (Aleksandra Nowińska, Alex Zhang, Tomek Ye)
  6. Azja nie tylko w sztuce - Pracownia znaków chińskich i wystawa prac plastycznych (Elżbieta Kuczara, Yisi, YuTing, Karina Tu, YouYou)
  7. Azjatycki kalendarz/horoskop (Anna Macha, Amanda Mu)
  8. Akwarelowa kreskówka z Chin (Urszula Wiejak)
  9. Tańcząca Opowieść (Joanna Bałazy, Agata Gotlib)
  10. Z legendą dookoła świata (Agnieszka Kostyra, Joanna  Konofalska, Sławomir Stoczyński)
  11. Wielokulturowość – film/gra (Michalina Jarmuż - Świat na Wyciągnięcie Ręki, Karolina Tyczyńska)
  12. Zmierz się z ping-pongiem (Marcin Olszewski, Tomasz Skalski)
  13. Zmierz się z walkami wschodu (Julian Szerszeń, Rafał Tomala- „Karate kyokushin”)
  14. Azja od kuchni - prezentacja przypraw azjatyckich (Ewelina Suchecka, Agnieszka Wojnar- Jadczyszyn)

Tego dnia na szkolnych korytarzach można było obejrzeć wystawę uczniowskich prac plastycznych, które powstały na podstawie książki Łukasza Wierzbickiego „Machiną przez Chiny”.

Podsumowanie projektu odbyło się kolejnego dnia - w środę 22 czerwca. Uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję podzielić się wrażeniami z zajęć warsztatowych, a następnie uczestniczyli w występach artystycznych, prezentowanych głównie przez  dzieci pochodzenia azjatyckiego. Uczniowie, w cyklu „Azja w poezji, muzyce, pieśni i tańcu” (pod kierunkiem Urszuli Samoraj, Joanny Bałazy, Agaty Gotlib-Borowskiej, Grzegorza Miciałkiewicza), mieli okazję zaprezentować swoje talenty wokalne i instrumentalne. Wysłuchaliśmy piosenek wietnamskich, chińskich, a także kołysanki w języku ukraińskim. Podziwialiśmy umiejętność gry na pianinie i na chińskim flecie. Wszystkich zachwycił taniec z wachlarzami, przygotowany pod kierunkiem i z osobistym udziałem pani Joanny Bałazy. Publiczność gromkimi oklaskami zachęciła tancerki do ponownego zaprezentowania tego barwnego, uroczego układu. Występy artystyczne przeplatały się z utworami czytanymi i recytowanymi w różnych językach, które zostały przygotowane w ramach cyklu „Pięknie czytamy nie tylko po polsku” (pod kierunkiem Agnieszki Kostyry, Katarzyny Napiórkowskiej, Izabeli Zelek-Łabudy). Polscy i wietnamscy uczniowie „pojedynkowali się” na łamańce językowe. Poza tym ze sceny popłynęły słowa w językach: chińskim, tureckim, węgierskim, niemieckim i angielskim. Swoją przedstawicielkę mieli także nauczyciele - pani Izabela Zelek-Łabuda zaprezentowała fragment ”Czerwonego Kapturka” w języku niderlandzkim! Dużą atrakcją dla widowni i ogromnym przeżyciem dla młodych aktorów okazała się inscenizacja baśni „Szewczyk Dratewka”. W przedstawieniu tym, przygotowanym przez panie: Monikę Pawlak, Agnieszkę Kostyrę i Annę Machaj, występowały wyłącznie dzieci pochodzenia azjatyckiego, które musiały poradzić sobie z opanowaniem tekstu, ruchem scenicznym i tremą. Życzliwe przyjęcie przedstawienia przez publiczność z pewnością dostarczyło początkującym szkolnym aktorom wiele radości i satysfakcji.

Tego dnia gimnazjaliści natomiast uczestniczyli w projekcji filmu "Nasza szkoła", który został zrealizowany przez panią Ton Van Anh. Po jego obejrzeniu uczniowie pod kierunkiem dyrekcji, pedagoga i asystentów kulturowych dyskutowali na tematy poruszane w materiale filmowym.

W działania projektowe włączyły się także panie ze szkolnej stołówki, przygotowując obiady w klimacie azjatyckimi.

Różnorodność i atrakcyjność zajęć została doceniona przez ich uczestników i mamy nadzieję, że temat bogactwa kultur będzie w naszej szkole często podejmowany i prezentowany w ciekawy, twórczy sposób.

Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu należą się słowa uznania.

Po raz kolejny pokazaliśmy, że jesteśmy zespołem zorganizowanym i chętnym do podejmowania nowych wyzwań.

      Koordynatorzy projektu:

Katarzyna Tu

Agnieszka Kostyra

DSC00419.JPG DSC00422.JPG DSC00434.JPG

DSC00442.JPG DSC00465.JPG DSC00468.JPG

DSC00472.JPG DSC00496.JPG DSC00507.JPG

DSC00508.JPG DSC00511.JPG DSC00516.JPG

DSC00521.JPG DSC00543.JPG DSC00546.JPG

DSC00571.JPG DSC07293 (1).JPG DSC07306.JPG

DSC07343.JPG DSC07344.JPG DSC07347.JPG

DSC07348.JPG DSC07351.JPG DSC07358.JPG

DSC07366.JPG WP_20160621_031.jpg WP_20160621_032.jpg

WP_20160621_037.jpg WP_20160621_044.jpg WP_20160621_049.jpg

WP_20160621_059.jpg WP_20160621_064.jpg WP_20160621_066.jpg

WP_20160621_076.jpg taniec chinski 001.JPG taniecwachlarze1(17).jpg