×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /images/zdjecia/azja2018.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder:

27 sierpnia 2018 roku grupa nauczycieli realizujących projekt „Na styku kultur - podnoszenie umiejętności komunikacji w szkole wielokulturowej” w ramach programu POWER , typ akcji - mobilność kadry edukacji szkolnej odbyła szkolenie w Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie.

Jest to miejsce szczególne, gdyż założone w 1973 roku muzeum, jako jedyne w Polsce w takim stopniu upowszechnia wiedzę na temat dalekiego Wschodu, poprzez szeroko zakrojoną działalność w postaci wystaw dzieł sztuki azjatyckiej, prowadzenie, tudzież wspieranie projektów edukacyjnych i badawczych, organizowanie warsztatów oraz imprez. Pani dyrektor, dr Joanna Wasilewska, kustosz muzeum, poprowadziła bardzo ciekawe szkolenie mające na celu przybliżenie zmian kulturowych oraz gospodarczych, które zaszły w Chinach na przestrzeni ostatnich stu lat. Zwróciła uwagę na te aspekty współczesnej kultury krajów azjatyckich, które mogą być kluczowe w adaptacji naszych uczniów chińskiej i wietnamskiej narodowości w polskiej szkole. Dowiedzieliśmy się między innymi o współczesnym powrocie Chin do kultywowania tradycji, którą starano się zamazać podczas rewolucji kulturowej na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. O znaczeniu symboliki kolorów, astrologii i wróżbiarstwa oraz elemencie obyczajowości jakim jest materializm w myśleniu, przejawiający się na przykład paleniem kadzideł w przestrzeni publicznej, koegzystencji religii panujących w Chinach oraz obrzędowości z nimi związanej, powszechnym szacunku dla osób starszych oraz zwyczaju masowych ćwiczeń fizycznych na powietrzu. Tradycja jest więc bardzo ważna w życiu mieszkańców krajów azjatyckich. Przedstawiono nam także genezę rozwoju gospodarczego i ekspansji Chin na światowe rynki na tle zachodzących procesów społecznych i geopolitycznych oraz wpływów innych kultur. Jak można mniemać olbrzymi rozwój gospodarczy tego kraju i jego ogromne znaczenie na arenie międzynarodowej jest efektem zarówno uwarunkowań kulturowych jak również postępującej globalizacji. Dlatego właśnie wychodząc naprzeciw zachodzącym również w polskiej szkole zmianom społecznym i kulturowym, nauczyciele zachowując i pielęgnując kulturę i historię Polski chcą również poznawać kulturę naszych uczniów obcokrajowców, aby ułatwić im adaptację w naszym społeczeństwie.

Anna Miecznik, Aneta Michalczyk

{gallery}azja2018{/gallery}

Szukaj

       

 

 17 - 22 kwietnia 2025
Wiosenna przerwa świąteczna
13 - 15 maja 2025
Egzamin ósmoklasisty
26 - 30 maja 2025
Tydzień wyjazdowy
27 czerwca 2025
Zakończenie zajęć dydaktycznych
 

Mapa dojazdu