W dniach od 25 do 30 listopada ostania już grupa nauczycieli: pani dyrektor Małgorzata Perzyna, pani wicedyrektor Maria Borucińska oraz panie Katarzyna Guziejko i Dorota Mieszkowska przebywała na wizycie studyjnej w wielokulturowym gimnazjum w Hamburgu. Działanie to odbywało się było w ramach projektu realizowanego z programu POWER SE.

Gimnazjum Hamm jest szkołą ponadpodstawową, do której uczęszczają uczniowie z całego świata w wieku 11-19 lat, mówiący ponad 65 językami! Aż 80 procent uczniów to obcokrajowcy w pierwszym, drugim i trzecim pokoleniu. Szkoła już od 20 lat tworzy dla uczniów, którzy przyjeżdżają do Niemiec bez jakiejkolwiek znajomości języka niemieckiego, oddziały przygotowawcze. Głównym tematem tej wizyty studyjnej było zdobycie informacji na temat organizacji i funkcjonowania takich klas w szkołach wielokulturowych. Uczestniczyliśmy także w zajęciach szkolnych prowadzonych w takich zespołach uczniowskich, podpatrując nowe metody pracy. Obserwowaliśmy lekcje matematyki, biologii, języka hiszpańskiego, teatru i języka niemieckiego. Miałyśmy również okazję zwiedzić Hamburg, przepiękne i niezwykle ciekawe miasto portowe, z imponującą filharmonią i spichlerzami. Mogłyśmy także przejść się po Weihnachtsmarkt- kiermaszu bożonarodzeniowym.

Dzięki otwartości i serdecznemu przyjęciu przez cały zespół nauczycieli udało nam się pozyskać dużo cennych materiałów i wskazówek, które na pewno będziemy wykorzystywać w naszej pracy. Nauczyciele z Niemiec będą gościć u nas w marcu przyszłego roku.

Dorota Mieszkowska


Szukaj

bip logo