„Dawno, dawno temu była sobie opowieść”- to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Święto obchodzone jest 2 kwietnia – w dniu urodzin jednego z najbardziej rozpoznawalnych autorów książek dla dzieci – Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania dla najmłodszych i przez najmłodszych. Gospodarzem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest Brazylia. Plakat zaprojektował ilustrator Ziraldo, natomiast specjalny list do młodych czytelników przesłała pisarka książek dla dzieci i młodzieży Luciana Sandroni. Autorka opowiada w nim historię Louisy, która odwiedziła bibliotekę i stanęła przed wyborem jednej książki z morza książek na półkach. Przeczytajcie, jaką książkę wypożyczyła bohaterka przesłania "Pewnego razu..." (tekst zamieszczony na naszej stronie).

Święto to, obchodzone już po raz 49, ma za zadanie uświadomienie społeczeństwu, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek, bo choć zmieniają się czasy, rola książki w wychowaniu i rozwoju dziecka jest niezmienna. Czytając dziecku, pomagamy mu lepiej zrozumieć świat, ułatwiamy porozumiewanie się i kształtujemy w nim nawyk obcowania z książką dla przyjemności. Jak podkreśla Irena Koźmińska, inicjatorka kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom,( całość jej listu do Rodziców umieszczona na naszej stronie), codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.

Włączając się w realizację owych celów, 4 kwietnia w naszej szkole odbyły się zajęcia, w czasie których uczniowie mieli okazję do zaprezentowania w klasie swoich ulubionych książek i rozmowy na temat czytelnictwa i zainteresowań literackich.

Poza tym uczniowie klas drugich wzięli udział we wspólnym głośnym czytaniu baśni H.Ch. Andersena pt. „Księżniczka na ziarnku grochu” oraz przedstawieniu opartym na motywach tej historii, przygotowanym przez uczniów klas starszych, działających w kole teatralnym, pod kierunkiem pani Marioli Posmyk.

Baśń została pięknie odczytana przez panią dyrektor Małgorzatę Perzynę, panią wicedyrektor Wiolettę Kisielewską oraz reprezentantów klas drugich.: Natalię Stygińską, Julię Sak, Aleksandrę Krzeszowską i Adriana Łabudę. Przedstawienie zaś wywołało u młodych widzów wiele radości.

 Przy okazji Dnia Książki dla Dzieci, ale przede wszystkim na co dzień pamiętajmy, że to, czy i co nasze dzieci czytają, zależy od nas- rodziców i nauczycieli. Czytajmy dzieciom, nie tylko w tym jednym dniu w roku. Dzięki bibliotece ta przyjemność nic nie kosztuje. Wypożyczajmy książki i zabierajmy nasze pociechy w kolorowy świat literackiej fantazji.

Serdecznie zachęcam do zapoznania się Listem do dzieci całego świata „Dawno, dawno temu…” Luciana Sandroni- specjalnie wystosowanym przesłaniem z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci- oraz listem pani Ireny Koźmińskiej- inicjatorki kampanii „Cała Polska czyta Dzieciom”- skierowanym do Rodziców.

 

List do Rodziców

List do dzieci świata

 


Szukaj

04 września 2023r.
Rozpoczęcie roku szkolnego
14 październik 2023r.
Dzień Edukacji Narodowej
01 listopad 2023r.
Wszystkich Świętych
11 listopad 2023r.
Narodowe święto Niepodległości
23 grudnia 2023r.
Zimowa przerwa Świąteczna