Na lekcjach języka polskiego uczniowie klas 4. oraz członkowie koła polonistycznego próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące języka polskiego.

Na początku zajęć uczniowie poznali genezę tego święta oraz ciekawostki na temat języka ojczystego. Następnie czwartoklasiści próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania: Co sprawia, że język polski jest uznawany za jeden z najtrudniejszych języków świata? Co „zaśmieca” współczesną polszczyznę? W jaki sposób możemy dbać o poprawność naszej mowy? Kto i co uczy nas poprawnego posługiwania się językiem narodowym?

Efektem pracy na lekcjach języka polskiego i koła polonistycznego są „chmury” z najczęściej pojawiającymi się odpowiedziami oraz filmik.

 W trakcie zajęć powstała także rymowanka:

„Język polski trudny jest,
każdy z nas już o tym wie.
Tu ę, ą , tam sz, ż -
przy czytaniu język drży.
Reguł nawał, odmian wiele
i wyjątków moc się ściele.
Jednak to jest język przodków,
nasza mowa ojczysta,
róbmy, co możemy,
by była zadbana i czysta.”

Link do filmiku https://fb.watch/3Sl7QXEoDa/

Z tej okazji pragniemy podzielić się także krótką refleksją na temat kondycji współczesnego języka polskiego.

ILE SŁÓW ZNA PRZECIĘTNY POLAK?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ona ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Według tej organizacji niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło już 250 języków! Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma na celu pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji pragniemy przedstawić krótką refleksję na temat kondycji językowej współczesnych Polaków. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile słów zna przeciętny Polak.

Na wstępie należy zauważyć fakt, iż obecnie zjawiskiem powszechnym i jak najbardziej pozytywnym jest uczenie się języków obcych. Nie możemy jednak zapominać o słowach wypowiedzianych przez Mikołaj Reja w XVI wieku ”(...) Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Język jest wyznacznikiem narodowej tożsamości i dbałość o jego poprawne stosowanie jest naszym patriotycznym obowiązkiem. Niestety, często okazuje się, że nasz zasób słownikowy jest ubogi, a znane słowa nie zawsze umiemy użyć we właściwym znaczeniu. Jak wynika z różnych badań, przeciętny Polak używa w wypowiedziach nie więcej niż kilkanaście tysięcy słów, natomiast rozumie, ale nie używa ok. 30 tysięcy słów. Paulina Mikuła, autorka bloga językowego, zauważa, że na nasz język wpływ ma tempo, w jakim żyjemy. Informacje muszą być coraz krótsze i precyzyjne. Staramy się więc do tego dostosować i szukamy sposobów, by powiedzieć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Izabela Winiarska - Górska, historyk języka, twierdzi, że problem obecnie polega na tym, że choć słownictwo nam się rozrasta, nie posługujemy się nim na co dzień. Używamy coraz mniej słów. Wg pani profesor Polacy dziś używają języka ojczystego coraz bardziej niedbale, nierzadko mają problem z doborem określeń, by wyrazić swoją myśl, zaś słów, uznanych powszechnie za wulgarne, używają w nadmiarze. Swoje rozważania nad kondycją językową Polaków kończy smutnym pytaniem: Czy to oznacza, że język, który przetrwał ponad tysiąc lat, powoli umiera? Pozostaje nam mieć nadzieję, że przecząco odpowiemy na to pytanie.

Na zakończenie pragniemy zaprosić do rozwiązania quizu.

Kliknij i sprawdź się Quiz

Danuta Rogalska, Agnieszka Kostyra, Magdalena Boruc


Szukaj

22 kwietnia 2021 r.
Międzynarodowy Dzień Ziemi
1 maja 2021 r.
Święto Pracy

3 maja 2021 r.
Święto Konstytucji 3 Maja
25 - 27 maj 2021 r.
Egzamin ósmoklasisty
25 czerwca 2021 r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych

bip logo