W tym roku obchodziliśmy Jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”. Celem akcji, której patronuje Fundacja CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, jest zachęcanie do regularnego czytania najmłodszym oraz promowanie wartościowej literatury. Z okazji jubileuszu istnienia Fundacji został ogłoszony Plebiscyt ZŁOTA DWUDZIESTKA. Spośród 60 tytułów nominowanych przez Kapitułę Złotej Listy czytelnicy wybrali 20 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży pióra polskich autorów, wydanych od 2001 roku. „Na Złotej Liście znajdują się książki wybitne – mądre, rozwijające, piękne literacko” – mówi Irena Koźmińska, Prezes Fundacji „ABCXXI – CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”.

Cieszy nas fakt, iż większość nagrodzonych tytułów znajduje się w zasobach naszej biblioteki. Książki te zostały wyeksponowane na wystawie w czytelni. Realizując założenia akcji, w Tygodniu Czytania Dzieciom biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 1. Uczestniczyli oni w z zajęciach bibliotecznych, podczas których poznali utwory wybitnych polskich autorów: J. Tuwima, J. Brzechwy i D. Wawiłow. Najmłodsi czytelnicy wybrali się w wierszowaną podróż „Lokomotywą, wzięli udział w inscenizacji „Rzepki”, uczestniczyli w lekcji kleksografii, poznali Kaczkę Dziwaczkę, wysłuchali audycji w „Ptasim radiu”, a także zwiedzili literackie ZOO.

Warto pamiętać, że rozbudzanie zamiłowania do książek spoczywa na nas - Dorosłych! Irena Koźmińska podkreśla, że czytanie dzieciom to najlepszy sposób wspierania ich rozwoju – „najlepszy, bo najprzyjemniejszy, poza tym najbardziej skuteczny (…)”.

Tym bardziej dziękujemy, że zaproszenie do czytania pierwszoklasistom przyjęły Panie Dyrektor Małgorzata Perzyna i Wioletta Kisielewska oraz Wychowawczynie klas 1.

Zachęcamy do czytania nie tylko od święta! J

Oto Złota Dwudziestka książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” według liczby głosów

1. Grzegorz Kasdepke – Detektyw Pozytywka

2. Andrzej Maleszka – Magiczne Drzewo. Czerwone krzesło

3. Wojciech Widłak – Pan Kuleczka

4. Piotr Socha – Pszczoły

5. Renata Piątkowska – Która to Malala?

6. Adam Wajrak – Wielka księga prawdziwych tropicieli

7. Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz – Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

8. Łukasz Wierzbicki – Dziadek i niedźwiadek

9. Roksana Jędrzejewska-Wróbel – Florka. Z pamiętnika ryjówki

10. Barbara Kosmowska – Pozłacana rybka

10. ex aequo Michał Rusinek – Wierszyki domowe

12. Grzegorz Kasdepke – Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko

13. Olga Tokarczuk – Zgubiona dusza

14. Barbara Gawryluk – Dżok. Legenda o psiej wierności

15. Joanna Fabicka – Rutka

16. Barbara Kosmowska – Gwiazda z pierwszego piętra

17. Iwona Chmielewska – Pamiętnik Blumki

18. Joanna M. Chmielewska – Niebieska niedźwiedzica

18. ex aequo Tomasz Samojlik – Żubr Pompik. Tropy na śniegu

20. Marcin Kozioł – Tajemnica przeklętej harfy.

Agnieszka Kostyra, Magdalena Boruc – nauczyciele bibliotekarze


Szukaj

22 kwietnia 2021 r.
Międzynarodowy Dzień Ziemi
1 maja 2021 r.
Święto Pracy

3 maja 2021 r.
Święto Konstytucji 3 Maja
25 - 27 maj 2021 r.
Egzamin ósmoklasisty
25 czerwca 2021 r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych

bip logo