W sobotę 22 kwietnia 2023 r. grupa  72 uczniów z klas 4-8 i 4 opiekunów: p. wicedyrektor Wioletta Kisielewska, p. Grażyna Prus, p. Katarzyna Waszczyk i p. Łukasz  Wroniszewski wzięła udział w XXXVII rajdzie historycznym  „Szlakiem naszej Historii”. Jest to cykliczna impreza historyczno-turystyczna, której inicjatorem jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Nr 6 „Helenów”. Nasza szkoła od 2005 roku bierze udział w tej wyjątkowej „żywej lekcji historii”. Rajd pozwala bliżej poznać historię lokalną gminy Lesznowola oraz miejsca pamięci narodowej związane z II wojną światową.

Uczniowie, którzy zostali  podzieleni na patrole, docierali do miejsc historycznych, które znajdują się  w lesie w Magdalence. Tam zostali zapoznani z historią danego miejsca pamięci. Zadaniem każdej grupy było wysłuchanie przepięknej historii, zapalenie zniczy oraz oddanie czci tym, którzy stracili życie w bohaterskiej walce za Ojczyznę. Ważnym elementem rajdu zawsze jest spotkanie z bezpośrednimi uczestnikami i naocznymi świadkami wojennych wydarzeń. W tym roku mogliśmy po raz kolejny spotkać pana Janusza Kaźmierczaka - żołnierza AK Obwodu VII „Obroża” Rejonu VI Helenów, pseudonim „Janusz”, który  walczył w szeregach AK. Było to niezwykłe i pełne wzruszeń doświadczenie.

Na zakończenie rajdu zadaniem każdej grupy było opisanie wybranego miejsca historycznego. Organizatorzy rajdu nie zapomnieli też o ognisku i pysznych kiełbaskach dla wszystkich uczestników rajdu.

Katarzyna Waszczyk

 


Szukaj

21 czerwca 2024r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno- wychowawczych