W ostatnim czasie miałyśmy ogromną przyjemność poznać dawnych absolwentów naszej szkoły: Panią Zofię Piętkę, którą udało się nam zaprosić na spotkanie do szkoły oraz dwóch uroczych braci, Panów Kazimierza i Czesława Mączyńskich, którym z kolei złożyłyśmy wizytę w domu. Panowie swoją przygodę z mrokowską szkołą rozpoczęli w połowie lat 30-tych XX wieku, pani Zofia Piętka 1 września 1939 roku. Wszyscy uczęszczali do nowo wybudowanej drewnianej szkoły. Doskonale pamiętają budynek szkolny, lekcje i swoich nauczycieli.

Wspominali ogromne zaangażowanie rodziców w budowę szkoły oraz jej remont po zakończeniu wojny. Ze wzruszeniem opowiadali o tym, w jak trudnych warunkach (był to też czas wojny) uczyły się wówczas dzieci. Chociaż nauka była bezpłatna, nie wszystkie mogły uczęszczać do szkoły, ponieważ rodziców nie było stać np. na zakup butów. Bywało też, że czasami trzeba było przerwać naukę, aby pomagać rodzicom w gospodarstwie.

Z podziwem słuchałyśmy o tym, jaką odwagą i determinacją trzeba się było wykazać, aby zdobywać kolejne szczeble edukacji. Przykładem może być tu Pan Czesław, który po ukończeniu szkoły w Mrokowie wyjechał do Pszczelina (Brwinów), gdzie uczył się w szkole rolniczej, a następnie do Poznania, po czym zdecydował się kontynuować naukę na Mazurach w okolicach Olsztyna.

Pan Kazimierz swoją edukację w bardzo trudnym czasie wojny kontynuował w Warszawie. Wśród pamiątek, które udało się zachować z tamtego okresu, jest Jego legitymacja uczniowska z 1943 roku uprawniająca do przejazdów ulgowych w Warszawie. Dziękujemy za możliwość jej sfotografowania.

Wszyscy nasi rozmówcy doskonale pamiętają też Mroków sprzed kilkudziesięciu lat. Z rozrzewnieniem wymieniali nazwiska swoich szkolnych kolegów. Wskazywali miejsce swoich dziecięcych zabaw.

Bardzo gorąco dziękujemy Państwu za możliwość spotkania. Jesteśmy wdzięczne za wspólnie spędzony czas i wszystkie wzruszające wspomnienia, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Państwa wspaniałej kondycji, gratulujemy doskonałej pamięci i świetnej sprawności fizycznej.

Do zobaczenia w czerwcu w szkole podczas finałowych uroczystości jubileuszowych. Mamy nadzieję, że mrokowska szkoła w obecnym wydaniu przypadnie Państwu do gustu.

Małgorzata Perzyna

Mariola Borucińska


Szukaj

21 czerwca 2024r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno- wychowawczych