Azjatycki Nowy Rok Księżycowy, znany również jako Chiński Nowy Rok lub Święto Wiosny, jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w kulturze azjatyckiej. Jest to barwne święto celebrowane przez miliony ludzi na całym świecie, również przez liczną grupę uczniów naszej szkoły z Chin i Wietnamu oraz ich bliskich. Chcąc wyrazić szacunek dla kultury i tradycji społeczności azjatyckiej, 9 lutego włączyliśmy się w uroczyste obchody Azjatyckiego Nowego Roku Księżycowego - Roku Smoka.

Z tej okazji szkolne korytarze zostały ozdobione różnorodnymi dekoracjami i symbolami między innymi smokami i tradycyjnymi czerwonymi lampionami, które mają symbolizować szczęście.

W czasie spotkania, które odbyło się w hali gimnastycznej,  mieliśmy okazję dowiedzieć się, że każdy rok jest przypisany jednemu z dwunastu zwierząt zodiaku chińskiego, a każde zwierzę ma przypisane cechy i atrybuty, które według tradycji wpływają na życie ludzi urodzonych w danym roku. Razem z naszymi uczniami w Wietnamu i Chin uczestniczyliśmy w występach artystycznych i poczęstunku.

Wydarzenie to zapoczątkowało cykl spotkań z asystentami kulturowymi pracującymi w naszej szkole. 15 lutego w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania dla grup przedszkolnych i kl. 8. z panią Ton Van Anh - asystentką kulturową pracującą w naszej szkole, która jest także autorką książki „Xin chao! Wietnam dla dociekliwych” Wydawnictwa Dwie Siostry.  Pani Van Anh w bardzo interesujący sposób opowiadała o zwyczajach związanych z obchodami  świąt w Wietnamie. Podkreślała, że jest to radosny czas, w którym ludzie wracają do swoich rodzinnych domów, by spędzić czas razem, świętować i wspólnie celebrować początek nowego roku. Prezentowała również zdjęcia oraz fragmenty swojej książki.   

Kolejne spotkania, dla klas 3. i 5., odbyły się 25 lutego. Tym razem uczniowie mogli poznać tradycje i zwyczaje panujące w Chinach. W bardzo ciekawy sposób opowiadał o nich pan Piotr Wang - asystent kulturowy. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zaśpiewania piosenki w języku chińskim.

Zwieńczeniem obchodów Azjatyckiego Nowego Roku był wspaniały występ pani  Angeli Mai Nguyen, doktorantki Wietnamskiej Akademii Muzycznej, specjalizującej się w wietnamskich instrumentach muzycznych i muzyce tradycyjnej. Zagrała ona  na instrumencie o nazwie T-Rung, następnie na bezdotykowym instrumencie K’lom Put,  a także na flecie mniejszości etnicznej Meo. Na zakończenie pani Angela Mai Nguyen przygotowała niespodziankę prezentując na instrumencie T- Rung polski utwór „Szła dzieweczka do laseczka”.

Obchody Nowego Roku Azjatyckiego w naszej szkole miały na celu podkreślić szacunek i zrozumienie dla różnorodności kulturowej oraz stworzyć uczniom możliwość czerpania radości z poznawania tradycji innych regionów świata.

Filmy:

  1. https://youtu.be/R6KlLrI1m38
  2. https://youtu.be/mVO2__5l30c
  3. https://youtu.be/GjzwNuJMLnY
  4. https://youtu.be/Q9lWFtf6B94
  5. https://youtu.be/snyalvQBtDQ

Agnieszka Kostyra, Magdalena Boruc

zespół ds. promocji szkoły


Szukaj

13-28 stycznia 2024r.
Ferie zimowe
28 marzec - 2 kwietnia2024r.
Wiosenna przerwa świąteczna
03 maja 2024
Święto Konstytucji 3 Maja
14-16 maja 2024r.
Egzamin ósmoklasisty
30 maja 2024r.
Boże Ciało