W roku szkolnym 2024/2025 świetlica klas 2-3 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Emp@tyczna Klasa. Każdego miesiąca będziemy realizować misje, dzięki którym rozwiniemy umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób, reagowania na dany sposób zachowania, a także wykreujemy postawy lojalności, współpracy i pomocy wśród dzieci. W ramach misji #Październik 2024 - Tydzień Empatii nasi uczniowie wzięli udział w cyklu pięciu zajęć.
Pierwsze z nich poświęciliśmy na warsztaty o empatii, emocjach i tolerancji. Wspólnie odpowiedzieliśmy na pytanie „Czym jest empatia?”. Bawiliśmy się w rozpoznawanie emocji i obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Jaką moc ma empatia?”. Kolejnego dnia wspólnie wykonaliśmy „Drzewo empatii”, na którym pojawiły się nasze dobre myśli.
Następny dzień przeżyliśmy pod hasłem „Nie jesteś sam”. Po wysłuchaniu krótkiego tekstu dzieci miały za zadanie wypisać jak najwięcej budujących i pocieszających zdań. Uczniowie odegrali scenki dramowe i napisali pokrzepiający „List do mamy”. Na koniec wspólnie wykonaliśmy i ozdobiliśmy „skrzynkę pocieszenia”, do której wrzuciliśmy wszystkie podnoszące na duchu zdania wymyślone przez dzieci. Skrzynka jest dostępna w świetlicy szkolnej. Każdy, kto potrzebuje w danym dniu słowa pocieszenia, może w dowolnej chwili wyciągnąć z niej coś dla siebie.
W kolejnym etapie realizacji zadań zajęliśmy się perspektywą, czyli tym, jak zrozumieć punkt widzenia drugiego człowieka. Dzięki wzruszającemu opowiadaniu dzieci dowiedziały się, jak przykre słowa odciskają się na naszym sercu. Następnie podczas pracy w grupach uczniowie wykonali „mapę serca”.
Na zakończenie odbył się Wielki Finał Tygodnia Empatii. Po odczytaniu krótkiego opowiadania dzieci wykonały „Słoik wdzięczności”. Każdy miał możliwość zapisania na kartce tego, za co może podziękować. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Dziękuję za…”.
Pamiętajmy, wdzięczność chroni nas przed lękiem, wzmacnia odwagę, a tym samym minimalizuje lęk przed odczuwaniem wstydu. To z kolei pozwala nam być autentycznym. Lęk i strach blokują nas przed wchodzeniem w bliskie relacje i przed budowaniem głębokich więzi. Warto więc każdego dnia zatrzymać się i zastanowić, co takiego dziś się wydarzyło, za co jesteśmy gotowi powiedzieć „dziękuję”.
Edyta Domańska