W środę 9 marca w Zespole Szkół Publicznych w Mrokowie miała miejsce szkolna debata publiczna, zwieńczająca trwający cały rok program „Szkoła dobrego wychowania”. W debacie wzięli udział uczniowie klas 4, 5 i 6 szkoły podstawowej i wszystkich klas gimnazjum. Ze względu na wysoką rangę imprezy, związaną z naszą troską o propagowanie zasad dobrego wychowania, kultury osobistej i wysokich standardów pozytywnych relacji interpersonalnych w szkole, zaprosiliśmy gości, którzy w swoich spektakularnych i pełnych sukcesów karierach zawodowych poznali znaczenie dobrych manier i praktykują je na co dzień.
Pani dyrektor Małgorzata Perzyna na początku imprezy przedstawiła cel spotkania i gości. Naszymi gośćmi byli: pan Andrzej Strejlau, były trener reprezentacji Polski w piłce nożnej, warszawskiej „Legii ”oraz klubów zagranicznych w Grecji, Islandii i Chinach, pan Michał Listkiewicz, piłkarski sędzia międzynarodowy, sędziowski obserwator, członek Komisji Sędziów FIFA, były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i pan Artur Okonowicz, młody urzędnik państwowy, adept dyplomacji. Andrzej Strejlau odpowiedział na pytanie „Czy przyzwoite zachowanie podczas zawodów sportowych sprzyja osiąganiu dobrych wyników, jakie ma znaczenie fair play w sporcie?”. Michał Listkiewicz przedstawił problem „Jak dobre wychowanie wpływa na rozwój kariery zawodowej i sportowej”, a Artur Okonowicz zaprezentował rolę i znaczenie dobrego wychowania w protokole dyplomatycznym i realizacji funkcji dyplomatycznych i konsularnych. Wystąpienia gości okazały się bardzo atrakcyjne i zostały przyjęte przez słuchaczy entuzjastycznie. Następnym punktem programu debaty były wystąpienia uczniów, którzy odpowiadali na następujące pytania: „Jakie znaczenie w kontakcie z dorosłymi i kolegami mają zasady dobrego wychowania?”, „Co pomaga, a co szkodzi nam w tym, żebyśmy praktykowali zasady dobrego wychowania, realizowali je w życiu?”, „Co możemy zrobić, żeby w naszej szkole podnieść poziom kultury osobistej , zwiększyć poziom uprzejmości, empatii, przyjaźni, pomocniczości i koleżeństwa”. Klasy czwarte w debacie reprezentował Przemek Krawczyk, piąte- Wadim Borowy, szóste - Ania Mazur, pierwsze gimnazjum - Gabrysia Arak, drugie - Ada Zawadzka, trzecie - Paulina Zakrzewska.
Uczniowie zaprezentowali swoje poglądy i opinie swoich kolegów. Wszystkie wystąpienia były bardzo interesujące. Uczniowie doceniali znaczenie dobrych manier w relacjach z kolegami i dorosłymi. Niektóre opinie zostały zaprezentowane brawurowo.
Podczas debaty nagrodzono klasy i indywidualnie uczniów w trzech konkursach, które stanowiły integralną część programu „Szkoła dobrego wychowania”. W konkursie na najlepszy plakat o dobrym zachowaniu, wykonany zbiorowo, zwyciężyły klasy czwarte: 4a, 4b i 4c oraz klasa IIIB. Laureatami konkursu literackiego pod tytułem „Moje zachowanie świadczy o mnie” zostali : Paulina Zakrzewska z klasy IIIB, Gabriela Samiec z klasy IIA i Ania Tomaszewska z klasy IA. Zwycięzcami testu wiedzy o zasadach dobrego wychowania zostali: Michał Zelek z klasy 4a, Paulina Wągrodzka z klasy IIIC i Magda Kolmus z klasy IIIB. Wszyscy laureaci i zwycięzcy otrzymali z rąk pani dyrektor Małgorzaty Perzyny albumy i dyplomy.
Debatę podsumował prowadzący ją pedagog szkolny Sławomir Stoczyński, gratulując uczestnikom trafnych opinii oraz dojrzałych stwierdzeń, doceniających wielkie znaczenie praktykowania zasad dobrego wychowania na co dzień i wyrażając nadzieję, że piękniejąca szkoła w Mrokowie, będąca w rozbudowie, będzie coraz bardziej przyjaznym miejscem aktywności edukacyjnej.
Jesteśmy przekonani o dużej wartości wychowawczej takich imprez, jaką była nasza debata, ponieważ przyczyniła się ona do wzrostu wiedzy na temat znaczenia zasad dobrego wychowania, a praktykowanie dobrych manier na co dzień jest w szkole, i nie tylko w niej, bardzo ważne.