Ostatni tydzień października w bibliotece poświęcony był bohaterom jednej z najbardziej znanych książek dla dzieci, bowiem „Kubuś Puchatek”, napisany w 1926 r., obchodził swoje 90. urodziny! Na spotkanie do biblioteki zostali zaproszeni trzecioklasiści ze szkoły podstawowej wraz ze swoimi wychowawczyniami. Uczniowie w czasie zajęć bibliotecznych mieli okazję poznać okoliczności powstania książki, historię niedźwiedzicy Winnie, której miś w oryginale zawdzięcza swoje imię (żeńskie!) oraz ciekawostki dotyczące przekładu utworu na różne języki.

Dowiedzieli się, że do tej pory książka o sympatycznej gromadzie ze Stumilowego Lasu została przetłumaczona na 46 języków, a Kubuś Puchatek jest drugą, po Myszce Mickey, najbardziej cenną postacią fikcyjną. W czasie zajęć uczniowie poznali również dwa polskie przekłady „Kubusia Puchatka” - najbardziej rozpowszechniony polski przekład imienia bohatera książki Milne’a to oczywiście Kubuś Puchatek - wymyślony przez Irenę Tuwim. Fredzia Phi-Phi, zaproponowana przez Monikę Adamczyk, zupełnie się nie przyjęła.

Po zapoznaniu się z ciekawostkami na temat Puchatka, uczniowie mieli okazję udowodnić, że znają bohaterów i treść utworu. Indywidualnie odpowiadali na zagadki i drużynowo rozwiązywali test. Wszyscy pokazali, że znają i kochają Misia o Bardzo Małym Rozumku. Miłą słodką niespodziankę sprawiła nam pani Ula Samoraj- wychowawczyni klasy 3b, która poczęstowała wszystkich „małym co nieco”, bo urodziny Puchatka nie mogły odbyć się bez pysznego miodku!

Z okazji urodzin Puchatka została także przygotowana okolicznościowa wystawa, na której, oprócz informacji, zdjęć, książek i maskotek związanych z Puchatkiem, zaprezentowane zostały cytaty z książki A. Milne’a. Spośród 30 cytatów uczniowie wybrali trzy, wg nich, najpiękniejsze:

„– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ? – Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.”

„– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy? – Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”

„- Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy…, kiedy kogoś lubimy… za bardzo.”

Czytajmy dzieciom „Kubusia Puchatka”, może któreś z nich polubi go…za bardzo!

Agnieszka Kostyra- nauczyciel bibliotekarz


Szukaj

13-28 stycznia 2024r.
Ferie zimowe
28 marzec - 2 kwietnia2024r.
Wiosenna przerwa świąteczna
03 maja 2024
Święto Konstytucji 3 Maja
14-16 maja 2024r.
Egzamin ósmoklasisty
30 maja 2024r.
Boże Ciało