Grupa 27 uczniów z klas 4-6 szkoły podstawowej pod opieką pań: Anety Michalczyk i Jolanty Januszewicz odbyła wyjazdowe zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Wszyscy uczestnicy aktywnie pracują w kole Młodzi Ekolodzy i w bieżącym roku szkolnym razem z opiekunem realizują projekt „Być jak Ignacy”, nastawiony na zdobywanie wiedzy poprzez eksperymentowanie.
Uczniowie w profesjonalnym laboratorium chemii organicznej wykonywali, pod okiem pracowników naukowych, destylację olejków aromatycznych z roślin. Przeżycie było niebywałe. Młodzi naukowcy, odpowiednio zabezpieczeni fartuchami i okularami ochronnymi, sami składali zestawy do destylacji oraz cierpliwie czekali na wyniki procesu. Wcześniej uczestniczyli w wykładzie, przygotowującym do ćwiczenia i pokazie destylacji, który poprowadziła pani dr hab. Anna Piątek. Podczas wykonywania zadania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wyglądem i nazwami elementów składowych aparatury do destylacji, musieli rozpoznać kolby okrągłodenne, erlenmajerki, chłodnice oraz wkraplacze. Przekonali się również, czekając na efekty doświadczenia, że praca naukowca wymaga wiele cierpliwości. Po 2 godzinach obserwacji każda grupa otrzymała oczekiwany destylat limonen ze skórki cytrusów, a pracowania wypełniła się aromatycznym cytrusowym zapachem, wprowadzającym w nastój Świąt Bożego Narodzenia. Kolejną atrakcją dla uczniów były pokazy z udziałem suchego lodu. Prowadzący zajęcia aktywizowali uczniów, zadając pytania z zakresu edukacji przyrodniczej, dotyczące stanów skupienia i przemian fazowych. Wszystkie te atrakcje były możliwe dzięki współpracy z państwem Anną i Piotrem Piątek, pracownikami naukowymi Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Państwo poświęcili swój czas i z wielkim zaangażowaniem przeprowadzili zajęcia z naszymi uczniami. Zajęcia były bardzo ciekawe dla uczniów, o czym świadczy fakt, że opuszczając pracownię, narzekali oni, że byli za krótko.
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy państwu Piątek za wspomaganie szkoły w działaniach, mających na celu zainteresowanie uczniów nauką poprzez eksperymentowanie i doświadczanie.
Aneta Michalczyk -opiekun koła Młodzi Ekolodzy