Gimnazjaliści, pracujący w szkolnym kole biologiczno-geograficznym, razem z opiekunami panią Jolantą Januszewicz i panią Anetą Michalczyk przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego „GreenGo! Zielona infrastruktura na terenach wiejskich ostoją różnorodności biologicznej”. Projekt ten realizowany będzie do września 2017 roku przez 30 szkół z województw mazowieckiego i lubelskiego, a jego liderem jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa (Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska).
Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości uczniów w zakresie roli zielonej infrastruktury oraz sposobów jej kształtowania na terenach wiejskich. Tematyka tego działania wpisuje się w podstawę programową geografii i biologii oraz jest okazją dla młodzieży do rozszerzenia wiedzy związanej z bioróżnorodnością i jej zagrożeniami.
W ramach realizacji projektu, w dniu 30 stycznia, nasi gimnazjaliści wzięli udział w zajęciach warsztatowych, przeprowadzonych przez ekspertów z zakresu ochrony środowiska. Przedmiotem zajęć była identyfikacja i analiza zielonej infrastruktury na przykładowym terenie wiejskim, podczas której uczniowie mieli okazję wypróbować działanie aplikacji mapowej. Docelowym działaniem, z którym zmierzą się nasi gimnazjaliści, będzie wykonanie zadań w ramach konkursu edukacyjnego „GreenGo! Mapuj zieloną infrastrukturę”. Uczniowie wraz z opiekunami dokonają rozpoznania stanu zielonej infrastruktury w Gminie Lesznowola, odbędą prace terenowe w celu inwentaryzacji walorów krajobrazowych i przyrodniczych. Następnie opracują wyniki i przygotują dla władz samorządowych raport ze wskazówkami, jak w gminie zapewnić łączność pomiędzy obszarami cennymi przyrodniczo. Podczas wykonywanych zadań pomocna dla nas będzie współpraca z pracownikami Urzędu Gminy Lesznowola, dlatego bardzo cieszymy się, że obecni na lekcji pokazowej goście, reprezentujący naszą gminę: pani Mariola Uczkiewicz-Kampczyk- sekretarz gminy, pan Jacek Bulak- dyrektor ZOPO oraz pani Agnieszka Adamus - specjalista ds. promocji gminy, zapewnili nas o swojej otwartości i chęci pomocy.
Mamy nadzieję, że efekt finalny naszych działań będzie satysfakcjonujący dla młodzieży i przydatny władzom samorządowym w planowaniu zagospodarowania przestrzennego.
J. Januszewicz, A. Michalczyk - opiekunowie kół, realizatorzy projektu