Uczniowie, działający w kole Młodzi Ekolodzy, w okresie od lutego do października 2017 roku wykonywali zadania przewidziane regulaminem konkursu „Szkolny klub ekologów”. Regulamin wymagał zrealizowanie co najmniej 7 z 10 zadań konkursowych.

My zrealizowaliśmy 9 z nich. Każde z zadań było ciekawe, ale wymagało dużego zaangażowania ze strony uczniów oraz nawiązania przez nich współpracy z pracownikami szkoły. Efekty pracy uczniów są różnorodne, między innymi przygotowali   w formie pracy technicznej plan szkoły z uwzględnieniem miejsc, w których znajdują się pojemniki do segregacji śmieci, miejsce zbiorki baterii, nakrętek oraz makulatury. To zadanie wymagało współpracy ze szkolnym kierownikiem gospodarczym. Innym zadaniem było zorganizowanie przez uczniów dla uczniów miniwykładów na temat segregacji odpadów i recyklingu. Efektem działań były trzy miniwykłady, w których wzięło udział w sumie 65 uczniów klas młodszych.

Uczniowie prowadzili również cykliczną gazetkę ścienną „Moja EKO-szkoła”, informującą o akcjach ekologicznych prowadzonych w szkole.

Kolejnym zadaniem było opracowanie, pod kierunkiem nauczyciela przyrody, testu ekologicznego dla uczniów i przeprowadzenie konkursu ekologicznego z jego wykorzystaniem. W dniu 19 września odbył się szkolny konkurs ekologiczny adresowany do uczniów klas piątych i szóstych. W konkursie wzięło udział 19 uczniów. W wyniku zmagań konkursowych wyłoniono jednego zwycięzcę - Julię Bogusławską z klasy 6c oraz przyznano dwa wyróżnienia dla Filipa Skoczylasa i Bartosza Orłowskiego z klasy 5a. Uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami, cząstkowymi ocenami z przyrody oraz nagrodą niespodzianką.

Grupa zadaniowa nawiązała współpracę z nauczycielem plastyki panią Elżbietą Kuczarą i zorganizowała konkurs plastyczny Ekologia na co dzień w klasach 5, 6 i 7 szkoły podstawowej. Spośród 74 prac, które wpłynęły, komisja konkursowa składająca się z nauczyciela przyrody, plastyki oraz 3 uczniów realizujących zadania, wyłoniła prace zwycięskie. Laureaci to Hania Nguyen z klasy 5c, Nadia Wilk i Dawid Leszczyński z klasy 6c oraz Szymon Zborowski z klasy 6a, Jin Xin Zheng i Mateusz Sierżęga z klasy 7b. Zwycięskie i wyróżnione prace umieszczono na wystawie prac plastyczny na korytarzu szkolnym, a ich autorzy otrzymali nagrody, pamiątkowe dyplomy oraz oceny cząstkowe z plastyki.

Uczniowie opracowali dwie ekologicznej gry edukacyjne Ekogrę oraz Memory oraz zorganizowali zajęcia warsztatowe Coś z niczego, na które zaprosili 16 uczniów klas trzecich. Tematem przewodnim były rolki papieru toaletowego, którym uczestnicy warsztatów dali „drugie życie”, wykonując z nich organizery w kształcie żyraf. Uczniowie, realizujący projekt, wykazali się dużą pomysłowością i umiejętnością pracy w zespole. Do wykonywania kolejnych zadań mobilizowały również oceny prac uczniów dokonywane przez organizatora na platformie konkursowej tuż po umieszczeniu sprawozdania z danego działania. Zadania były bardzo różnorodne, dzięki czemu każdy mógł wykazać się umiejętnościami, które posiada.

Zwieńczeniem blisko dziewięciomiesięcznej pracy uczniów jest uzyskanie Certyfikatu Szkolny Klub Ekologów, z którego jesteśmy dumni.

               Aneta Michalczyk-opiekun koła Młodzi Ekolodzy


Szukaj

       

 

14 października 2024r.
Dzień Edukacji Narodowej
1 listopad 2024
Wszystkich Świętych
11 listopad 2024
Narodowe święto Niepodległości
23 grudnia - 1 stycznia 2025
Zimowa przerwa świąteczna