My także uczciliśmy NIEPODLEGŁĄ…
W przygotowanie uroczystości dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyła się społeczność szkolna oraz lokalna. Efekty działań mogliśmy obejrzeć 8 i 9 listopada, kiedy to odbyły się prezentacje w salach lekcyjnych, uroczysta gala finałowa, wspólne śpiewanie hymnu państwowego oraz widowiskowa akademia dla klas młodszych. Nadrzędnym celem naszych działań było rozwijanie postaw patriotycznych, a także pogłębienie wiedzy na tematy związane z odzyskaniem niepodległości i kształtowaniem się państwowości polskiej.
Skupiliśmy się na przybliżeniu następujących zagadnień: osiągnięcia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, historia symboli narodowych, historia szkoły w Mrokowie (powstałej w 1923 roku) oraz Ochotniczej Straży Pożarnej (powstałej w 1928). Zespoły klasowe przygotowały prezentacje następujących tematów, związanych z odzyskaniem niepodległości i okresem II RP : grupy „0” - flaga państwowa, kl. 1. i 2. – godło państwowe, kl. 3. – plakat ilustrujący każdą zwrotkę hymnu, klasy 4a, 4b, 4c - Historia symboli narodowych, kl.4d- Sport, klasy 5. - Edukacja, Kino i teatr, Moda, Sztuka, klasy 6.- Historia OSP w Mrokowie, Historia szkoły w Mrokowie, Muzyka, kl. 7 a- Gospodarka i reformy, kl.7b i 8b- Postacie historyczne: J. Piłsudski, I. Paderewski, R. Dmowski, W. Witos, kl.7c- Struktura społeczna i obyczaje, kl. 8a- Historia odzyskania niepodległości, kl.8c- Prasa, literatura, klasy III gimnazjum kolejno: Kształtowanie granic II RP i wojna 1920 roku, Konstytucja i tworzenie parlamentaryzmu polskiego (prawa głosu kobiet), Tworzenie wojskowości polskiej.
W trakcie realizacji zadań projektowych pragnęliśmy wpłynąć na kształtowanie w młodym pokoleniu więzi z Polską i świadomości obywatelskiej oraz współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji. Uczyliśmy także współpracy w grupie klasowej i ze społecznością lokalną. Podczas tego przedsięwzięcia zaskoczyła nas kreatywność uczniów i nauczycieli, bowiem realizacja celów projektu była możliwa dzięki zaangażowaniu bardzo dużej grupy osób, począwszy od koordynatora projektu „Niepodległa” pani Doroty Mieszkowskiej, poprzez nauczycieli i wychowawców klas, którzy wraz ze swoimi uczniami i często przy wsparciu rodziców realizowali przydzielone zadania. W nasze przygotowania do obchodów tej szczególnej rocznicy włączyli się także zaproszeni goście: pani prof. Ewa Guzowska, pan Stanisław Dąbrowski oraz pan Michał Rybak- kustosz działu edukacji Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Pani Profesor spotkała się z uczniami klas 4., aby przybliżyć sylwetkę swojej Mamy – Genowefy Kobielskiej- Cejzik- Zimnoch- wybitnej polskiej lekkoatletki, olimpijki z 1928 roku, wicemistrzyni świata w rzucie dyskiem z roku 1935 roku, mieszkanki Mrokowa w latach 1960- 1993. Z kolei z uczniami klas 6. spotkał się pan Dąbrowski – były wieloletni prezes OSP w Mrokowie, aby przedstawić zarys historii Mrokowa i prężnie działającej na tym terenie Ochotniczej Straży Pożarnej.
Pan Michał Rybak przeprowadził dwa spotkania. Klasy 4-6 miały okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu historii polskich symboli narodowych, zaś klasy 7., 8. i gimnazjalne wysłuchały wykładu na temat „Polskie drogi do niepodległości.
Naszemu świętowaniu towarzyszyły piękne dekoracje i wystawy przygotowane w poszczególnych salach lekcyjnych, bibliotece szkolnej, na korytarzach i hali sportowej. Elementy dekoracji stanowiły głównie prace uczniowskie. Szczególnie interesujące były plakaty, na których wyeksponowano kartki ze zdaniem : ”Gdy słyszę Niepodległa, to…”, które należało dokończyć. Dzięki temu powstały refleksje na temat Ojczyzny wyrażone przez uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i niektórych rodziców.
Szkoła w tych dniach została udekorowana artykułami prasowymi z roku 1918. W podniosłym, a jednocześnie radosnym nastroju przebiegło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które odbyło się w hali sportowej na zakończenie pierwszego dnia prezentacji projektowych. O oprawę muzyczną zadbała pani Agata Walczak.
9 listopada – drugiego dnia szkolnego świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości - uczniowie oraz wszyscy pracownicy szkoły w strojach galowych, z wpiętymi biało- czerwonymi kotylionami, o godzinie 11.11 wzięli udział we wspólnym śpiewaniu hymnu państwowego. Był to bardzo wzruszający i podniosły moment. Wcześniej klasy 0-3 obejrzały piękną akademię, na którą złożyły się piosenki i wiersze patriotyczne, a także widowiskowe układy taneczne przygotowane przez uczniów klas 3. Na zakończenie Pani Dyrektor Małgorzata Perzyna, życząc wszystkim radosnego świętowania, przytoczyła słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć”. Zwróciła uwagę, że współcześnie możemy to zadanie realizować poprzez rzetelne, codzienne wykonywanie swoich obowiązków, poprzez naukę i pracę, co w kontekście ogromnego zaangażowania w realizację zadań projektu było bardzo trafnym stwierdzeniem i stanowiło powód do dumy dla niejednego z obecnych na hali. Atmosfera, panująca w szkole w tych wyjątkowych dniach sprawiła, że mogliśmy poczuć dumę z tego, że jesteśmy Polakami.
Materiały – zdjęcia, prezentacje, filmy z fragmentami akademii oraz ze wspólnego odśpiewania hymnu będą dostępne na stronie naszej szkoły w zakładce „Niepodległa”.
Aneta Michalczyk, Agnieszka Kostyra - zespół ds. promocji szkoły