Mały Nowy Rok, czyli Święto Lampionów, świętowany czternaście dni po sylwestrze Księżycowego Nowego Roku, wieńczy dwutygodniowe obchody nowego roku w Azji i oznacza oficjalne zakończenie zimy, a tym samym początek wiosny.

Dzień ten stał się tradycyjnym zakończeniem obchodów Nowego Roku i w różnych krajach Azji obchodzone jest to święto w różny sposób. W Chinach ulice przyozdabiane są bogato zdobionymi lampionami o najróżniejszych kształtach. Odbywają się też parady przebierańców, tańce i pokazy fajerwerków. Ludzie idą do świątyń lub modlą się przed domowymi ołtarzykami. Tradycyjne potrawy związane z tym świętem są równie zróżnicowane jak i obchody. Tradycyjnym daniem na ciepło, spożywanym w Chinach w czasie tego święta, są ryżowe kulki z różnorodnym słodkim nadzieniem, zwane tang yuan lub mięsnym nadzieniem, zwane yuan xiao, które symbolizują pełnię księżyca.

Piętnasty dzień pierwszego miesiąca nowego roku to pierwsza pełnia księżyca nowego roku i jest ona wyjątkowa. W Wietnamie mówi się, że to święto jest najważniejsze i nie można o nim zapomnieć, a potem można przez rok zapomnieć o świętowaniu. Pełnia księżyca to znak, że życzenia się spełniają i prognozuje obfitość dla kogoś, kto pracował nad tą obfitością. Mówi się, że pierwszy pełny księżyc to także sylwester bis. W Wietnamie na ołtarzyku w każdym domu postawione są owoce, pali się kadzidła i modli się do przodków o spokój. Zapewnia się przodków, że w radości i hucznych zabawach nie zapomni się o nich. To także moment, kiedy młodzi decydują się na ślub. W Wietnamie popularny jest Banh Chung, czyli kwadratowe ciasto ryżowe z pary, saigonki oraz Mut Tet/Tet Jam, czyli kandyzowane suszone owoce i orzechy.

Z okazji Małego Nowego Roku, uczniowie i nauczyciele wszystkich klas wysłuchali prezentacji przedstawiającej to święto, poznali jego historię, legendę i tradycje z nim związane. Następnie uczniowie młodszych klas stworzyli girlandy, reprezentujące tegoroczny znak z azjatyckiego zodiaku - świnki, a uczniowie starszych klas zostali zaproszeni do wspólnego świętowania poprzez stworzenie kolorowych lampionów. Czyż nie są one urocze!

Katarzyna Tu- asystent kulturowy


Szukaj

09 maja 2019r.
Zebranie z rodzicami

01 czerwca 2019 r.
Międzynardowy Dzień Dziecka

 21 czerwca 2019 r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych
 
 

bip logo