Od listopada 2019 roku do maja 2020 roku grupa uczniów klas szóstych pod kierunkiem p. Anety Michalczyk realizowała, w ramach projektu biologicznego, program „Być jak Ignacy”. Podczas zajęć uczniowie poznali sylwetki czterech naukowców oraz ich dokonania, wykonując różne kreatywne zadania. Poznając pana Jana Czochralskiego, odkrywcę metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, uczniowie mieli kilka aktywności. Najciekawszą, ich zdaniem, była gra planszowa Kryształy Czochralskiego, dzięki której nie tylko utrwalili zdobytą wiedzą, ale mieli doskonałą sposobność do integracji. Kolejne działanie, które spodobało się uczniom, to tworzenie kryształów z wody i soli z domieszką różnych barwników.

Powstałe hodowle następnie obserwowali systematycznie i dokumentowali ich wzrost. Ciekawą pracą była również gazetka tematyczna „Jak wyobrażam sobie naukowca?”. Uczniowie przedstawili "naukowców " ze swojej wyobraźni oraz wypisali cechy, którymi ich zdaniem powinien się odznaczać naukowiec. Z prac uczniów powstała gazetka w pracowni biologicznej. Życiorys i dokonania polskiej lekarki pani Stranisławy Adamowiczowej stał się dobrą okazją do poznania zagadnień związanych z chorobami zakaźnymi i profilaktyką tych chorób. Uczniowie ćwiczyli pozycję Cooka, ruchy naprzemienne oraz tworzyli gazetkę tematyczną - skojarzenia ze słowami zdrowie i choroba. Niezwykle intersującą postacią okazał się pan Mieczysław Bekker. którego łazik księżycowy uczestniczył w misjach Apollo. Tematyka odkryć kosmicznych bardzo zainteresowała uczniów, sami również tworzyli model łazika z papieru. Młodzi Ekolodzy zgodnie stwierdzili, że udział w projekcie umożliwił im poznanie czwórki naukowców, o których nie słyszeli wcześniej, a dzięki wykonywanym aktywnościom uczyli się współpracy w grupie, planowania pracy i ćwiczyli kreatywne myślenie.

Aneta Michalczyk – nauczyciel realizujący projekt


Szukaj

29 listopada 2019 r.
Andrzejki
23 grudzień 2019 r. - 6 stycznia 2020 r.
Zimowa przerwa Świąteczna
10 - 23 luty 2020 r.
Ferie zimowe
09 - 14 kwietnia 2020 r.
Wiosenna przerwa Świąteczna

bip logo