Dzień Radia to  polskie święto obchodzone corocznie 11 kwietnia w celu podkreślenia roli radia w codziennym życiu społeczeństwa . Dokładnie 11 kwietnia 1923 roku Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, w którym zawarło swoje wytyczne do ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok na drodze rozwoju polskiej radiofonii. Na pierwszą próbną audycję radiową trzeba było poczekać jeszcze dwa  lata. Datę jej nadania - 1 lutego 1925 roku - uznaje się za początek polskiej radiofonii. Radio, choć ma wielu konkurentów, wciąż ma największy zasięg - dociera do ludzi w  najodleglejszych zakątkach świata. W Polsce mamy ponad 300 rozgłośni radiowych. Najpopularniejszymi stacjami radiowymi w naszym kraju są: RMF FM, Radio ZET, Jedynka Program 1 Polskiego Radia, Radio Eska, Anty Radio, Radio TOK FM.

Przy tej okazji warto wspomnieć, iż za wynalazcę radia uważany jest Guglielmo Marconi, który próby z falami radiowymi zaczynał na strychu w domu rodziców. W 1894 roku Marconiemu udało się przesłać fale radiowe na koniec pokoju. Jednak za datę powstania radia uznaje się rok 1901, kiedy to Marconiemu udało się przesłać sygnał radiowy przez Atlantyk.

Z okazji Dnia Radia uczniowie koła polonistycznego klas 4a i 4c przygotowali słuchowisko na podstawie utworu Juliana Tuwima „Ptasie radio”.

Zapraszamy do jego wysłuchania.

LINK

Danuta Rogalska

Magdalena Boruc

Agnieszka Kostyra


Szukaj

22 kwietnia 2021 r.
Międzynarodowy Dzień Ziemi
1 maja 2021 r.
Święto Pracy

3 maja 2021 r.
Święto Konstytucji 3 Maja
25 - 27 maj 2021 r.
Egzamin ósmoklasisty
25 czerwca 2021 r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych

bip logo