Piątek 22 kwietnia br., dla klas 4a i 4b, był dniem pełnym wrażeń. Zamiast lekcji w szkole uczniowie tych klas udali się do Sękocina Starego na „lekcję przyrody z klimatem”, zorganizowaną w ramach projektu edukacyjnego pt. „Jak walczyć z żywiołami”, realizowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Edukacja ekologiczna”, którego koordynatorami szkolnymi są panie: Agnieszka Stróżna i Jolanta Gołos.
Uczniowie wzięli udział w trzyczęściowych zajęciach poświęconych żywiołowi powietrze. Część pierwsza – to zajęcia teoretyczne, podczas których mogli pogłębić swą wiedzę na temat powstawania wiatrów oraz ich pozytywnych i negatywnych skutków dla lasów. Dowiedzieli się też, jak leśnicy ograniczają skutki huraganów. Podczas drugiej warsztatowej części zajęć dzieci, pracując w grupach, wykorzystywały zdobytą wiedzę, budując makiety lasu, a następnie obserwując oddziaływanie powiewów powietrza na las. Trzecia część odbyła się na świeżym powietrzu. Uczniowie zostali zaproszeni na spacer ścieżką przyrodniczo-leśną, na której zaprezentowano mieszkańców lasów oraz rośliny leśne. Zajęcia zakończyły się ogniskiem z kiełbaskami.
Przed odjazdem każde dziecko zostało obdarowane grą karcianą „Czarny Piotruś - Lasy pełne żywiołów” oraz grą planszową „Lasy pełne żywiołów”, dzięki którym bawiąc się będą mogły pogłębiać wiedzę związaną z projektem.
Wyjazd odbył się w dniu Światowego Dnia Ziemi, więc tym bardziej wszyscy byli zadowoleni, że tak miło spędzili czas, zdobywając jednocześnie wiedzę przyrodniczą i ekologiczną.
Danuta Dybcio