18 stycznia obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka!

„ - Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo.”

Data obchodzonego Dnia Kubusia Puchatka upamiętnia urodziny pisarza Alana Alexandera Milne’a – twórcy legendarnego niedźwiadka. Pierwsza książka o przygodach misia „o bardzo małym rozumku” została wydana w 1926 roku. Od tego czasu Kubuś Puchatek i jego przyjaciele zdobyli serca wielu pokoleń.

Imię bohatera książek pochodzi od imienia jednej z zabawek Christhoper’a Robina Milne’a, syna autora. Przygody przyjaciół ze Stumilowego Lasu zostały przetłumaczone na 46 języków, ukazał się nawet przekład w języku łacińskim. Polskie tłumaczenie „Kubusia Puchatka” zawdzięczamy Irenie Tuwim. Nazwa misia „Fredzia Phi-Phi”, zaproponowana przez Monikę Adamczyk, zupełnie się nie przyjęła. Większość zna Kubusia Puchatka jako misia ubranego w czerwoną koszulkę, ale pierwowzór znaczącą się różni od współczesnego. Obecne prawa wydawnicze do publikacji książek o przygodach Puchatka posiada The Walt Disney Company i miś w czerwonej koszulce jest drugą, po Myszce Miki, najcenniejszą postacią fikcyjną.

Z okazji Dnia Kubusia Puchatka biblioteka szkolna zaprosiła dzieci do wspólnych zabaw poświęconych postaci Misia o Małym Rozumku. Uczniowie mieli okazję poznać ciekawostki na temat Puchatka, przeczytać najbardziej znane cytaty z książki, a także wypożyczyć książki opowiadające o przygodach Kubusia. Dzieci, które dziś odwiedziły bibliotekę, miały również okazję wziąć udział w quizie poświęconym mieszkańcom Stumilowego Lasu. Nagrodą za poprawne odpowiedzi było „małe co nieco”. W zabawie wzięli udział także nauczyciele, czym udowodnili, że Kubuś Puchatek to postać lubiana zarówno przez dzieci, jak  i przez dorosłych.

Czytajmy dzieciom „Kubusia Puchatka”, może któreś z nich polubi go…za bardzo!

Magdalena Boruc, Agnieszka Kostyra – nauczyciele bibliotekarze


Szukaj

13-28 stycznia 2024r.
Ferie zimowe
28 marzec - 2 kwietnia2024r.
Wiosenna przerwa świąteczna
03 maja 2024
Święto Konstytucji 3 Maja
14-16 maja 2024r.
Egzamin ósmoklasisty
30 maja 2024r.
Boże Ciało