Tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbywały się pod hasłem “Planeta vs plastik”. Zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi są prawdziwą plagą współczesnego świata. Tworzywa sztuczne stanowią ogromny problem środowiskowy, zagrażający zdrowiu, ponieważ rozkładając się na mikroplastik, uwalniają toksyczne chemikalia do naszych źródeł żywności i wody. Zanieczyszczają glebę, trafiają do rzek i oceanów. Ponadto krążą w powietrzu, którym oddychamy. 

W ramach obchodów Dnia Ziemi w szkole pojawiły się tablice z treściami ekologicznymi ze szczególnym uwzględnieniem problemu mikroplasiku oraz sposobów zmniejszania jego ilości w środowisku. Jednym z realnych sposobów jest ograniczanie zakupu nowej odzieży, inwestowanie w ubrania dobre gatunkowo, które posłużą na dłużej i wybieranie ubrań, których naprawdę potrzebujemy, z naturalnych włókien zamiast z materiałów syntetycznych. Zachęciliśmy naszych uczniów do dokonania przeglądu swoich szaf i udziału w zbiórce odzieży używanej w ramach akcji oddajciucha.pl.  Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Klasy ósme uczestniczyły w ramach lekcji biologii w webinarze o gospodarce cyrkularnej, podczas której poruszany był temat fastfashion, zwrócono uwagę na zasady 7R zrównoważonego rozwoju i konieczność zastanawiania się nad sensem kupowania kolejnego taniego ubrania słabej jakości, które jest dużym kosztem dla środowiska. Wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w ekologicznym konkursie korytarzowym polegającym na odszukaniu 10 ukrytych pytań otwartych i udzieleniu na nie odpowiedzi. W konkursie wzięło udział blisko 50 uczniów. Uczniowie ze świetlicy mieli okazję odwiedzić ogródek zielarski, w którym posprzątali oraz przygotowali go do kolejnego wysiewu nasion z pomocą narzędzi ogrodniczych. Pani Joanna Bałazy zaznajomiła uczniów z nazwami ziół oraz ich właściwościami leczniczymi. Coroczne wydarzenie jakim jest Dzień Ziemi jest doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na problemy naszej Planety. Mamy nadzieję, że zaproponowane działania zwiększyły świadomość naszych uczniów i przełożą się na podejmowane przez nich inicjatywy w przyszłości.

Jolanta Januszewicz, Aneta Michalczyk


Szukaj

13-28 stycznia 2024r.
Ferie zimowe
28 marzec - 2 kwietnia2024r.
Wiosenna przerwa świąteczna
03 maja 2024
Święto Konstytucji 3 Maja
14-16 maja 2024r.
Egzamin ósmoklasisty
30 maja 2024r.
Boże Ciało