W roku 2016 przypada 1050. rocznica chrztu Polski, który był jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej państwowości. Chrzest Polski, od którego datuje się początek państwa polskiego i proces chrystianizacji jego ludności, został zapoczątkowany przez Mieszka I w 966 roku, najprawdopodobniej w Wielką Sobotę, która przypadała wtedy 14 kwietnia.

Akt przyjęcia chrztu uczynił z Mieszka I równego innym władcom chrześcijańskim w ówczesnej Europie. Do Polski zaczęli napływać duchowni , którzy służyli pomocą władzy i tworzyli pierwsze zręby kultury chrześcijańskiej. By zapobiec uzależnieniu swego młodego państwa od Niemiec, polski książę przyjął chrzest za pośrednictwem Czech. Mogło to się dokonać po poślubieniu przez Mieszka czeskiej księżniczki Dobrawy, która była już chrześcijanką.

Cały rok 2016 poświęcony jest upamiętnieniu wydarzeń z 966 roku, ale centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski odbyły się w dniach 14-16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Chcąc podkreślić ogólnopolskie obchody rocznicowe, biblioteka w Mrokowie przygotowała wystawę upamiętniającą to historyczne wydarzenie. Poza tym

14 kwietnia, włączając się w powiatowe obchody biblioteczne rocznicy Chrztu Polski, 5 oddziałów klasy 1. szkoły podstawowej uczestniczyło w zajęciach, na których, poza przywołaniem faktów i ciekawostek związanych z pierwszym historycznym władcą Polski, zaprezentowany został fragment zapisu kronikarskiego Galla Anonima. Uczniowie w krótkim quizie historycznym mieli sposobność utrwalenia sobie najważniejszych faktów o chrzcie Polski. Na zakończenie otrzymali kolorowanki, przedstawiające postacie Mieszka I i Dobrawy.

Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywy przyczyniają się do kształtowania postaw patriotycznych, służą identyfikacji narodowej i kulturowej oraz wpływają na kształtowanie więzi z krajem ojczystym. 


Szukaj

04 września 2023r.
Rozpoczęcie roku szkolnego
14 październik 2023r.
Dzień Edukacji Narodowej
01 listopad 2023r.
Wszystkich Świętych
11 listopad 2023r.
Narodowe święto Niepodległości
23 grudnia 2023r.
Zimowa przerwa Świąteczna