29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania, ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku.  Akcja głośnego czytania  realizowana  w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” jest jedną z form  pracy z młodym czytelnikiem, realizowaną w naszej szkole. Jej celem jest  promowanie  idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat , zwrócenie uwagi  na konieczność czytania dzieciom i przez dzieci, aby obudzić w nich  zamiłowanie do książki.

Tego dnia  w naszej szkole odbywały się całodniowe akcje czytelnicze, adresowane zarówno do najmłodszych dzieci, jak i uczniów klas starszych. Honorowym gościem ogólnopolskich obchodów Dnia Głośnego Czytania w ZSP w Mrokowie był aktor- p. Michał Chorosiński .

Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się akcją „Poczytaj mi , mamo…” przeprowadzoną
w klasach 1.SP. Dla naszych pierwszoklasistów była to wspaniała okazja nie tylko do zapoznania się z utworami literatury dziecięcej, ale również do spędzenia niepowtarzalnych chwil z najbliższymi. W tym samym czasie klasy 3. zostały „wezwane na dywanik” do gabinetów dyrektorskich, ale tym razem czekała tam na nich niespodzianka… panie wicedyrektor - Maria Jolanta Borucińska i Wioletta Kisielewska- zaprezentowały uczniom fragmenty bardzo chętnie czytanych przez dzieci książek o zwierzętach autorstwa Holly Weeb. Kolejnym wydarzeniem, związanym z promocją książki i głośnego czytania, były prezentacje przygotowane przez uczniów klas 2. pod hasłem „Chórem przez literaturę”. Każda klasa przygotowała wspólne, chóralne czytanie wybranego utworu „pod batutą” wychowawców klas. Ze sceny popłynęły słowa wierszy: „ Na straganie”, „Żaba”, „Katar”, „Abecadło” i „Ślimak”. Z kolei uczniów klas 4. odwiedziły ich starsze koleżanki z kl. II GM, działające w szkolnym kole PCK, które przeczytały fragmenty książek z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” .

Kulminacyjnym momentem obchodów Dnia Głośnego Czytania w szkole w Mrokowie było Narodowe Czytanie „Quo vadis” H. Sienkiewicza, zorganizowane w dwóch grupach- dla klas 6. SP i dla klas I GIM. Spotkania rozpoczęły się od przedstawienia istoty akcji Narodowego Czytania, Dnia Głośnego Czytania oraz genezy powstania powieści Sienkiewicza. Następnie zaproszeni goście : panie wicedyrektor Maria Jolanta Borucińska i Wioletta Kisielewska, p. Michał Chorosiński, p. Agnieszka Klejbach, p. Monika Pawlak, p. Sławomir Stoczyński odczytali przygotowane fragmenty powieści, których dopełnienie stanowił pokaz slajdów z ekranizacji dzieła w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Narodowe Czytanie ma charakter masowy i powszechny, toteż do spontanicznego zaprezentowania jednego
z fragmentów powieści zaproszeni zostali uczniowie - Bartosz Sztabiński z klasy 6 c i Karolina Miecznik z klasy IB GIM. Sposób interpretacji poszczególnych fragmentów wzbudził uznanie, potwierdzone gromkimi brawami publiczności.

W organizację Dnia Głośnego Czytania włączyli się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Szczególne podziękowania należą się paniom wicedyrektor, rodzicom, czytającym w klasach 1., Gabrysi Arak – uczennicy kl. IIB Gim., działającej w kole PCK i samorządzie uczniowskim oraz nauczycielom, koordynującym poszczególne imprezy czytelnicze: paniom Grażynie Prus, Katarzynie Piotrowskiej, Hannie Smolarczyk i Danucie Rogalskiej.

Czytelnicze święto obchodzimy 29 września, jednak do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok!

Agnieszka Kostyra

nauczyciel bibliotekarz


Szukaj

       

 

14 października 2024r.
Dzień Edukacji Narodowej
1 listopad 2024
Wszystkich Świętych
11 listopad 2024
Narodowe święto Niepodległości
23 grudnia - 1 stycznia 2025
Zimowa przerwa świąteczna