Nasza szkoła w zeszłym roku szkolnym rozpoczęła współpracę ze szkołą w miejscowości Nove Zamky na Słowacji. We wrzeniu 2016 r. uczniowie naszej szkoły byli na kilkudniowej wizycie w szkole słowackiej, natomiast w dniach 7-11 czerwca 2017 r. odbyła się rewizyta i dzieci słowackie były goszczone w naszych domach, gdzie poznawały codzienność życia polskich rodzin oraz mogły wykorzystywać znajomość języka angielskiego w praktyce, podczas codziennych sytuacji.

Nasi goście przyjechali na dworzec w Warszawie o godzinie 18.15. Wszyscy niecierpliwie oczekiwali swoich kolegów, których przecież już poznali podczas wrześniowego wyjazdu na Słowację. Było również kilka nowych twarzy, ale pierwsze zakłopotanie zostało szybko pokonane i dzieci rozjechały się do rodzin goszczących.

Pierwszego dnia wizyty zorganizowany został „Dzień w szkole”. Dzieci słowackie mogły poznać naszą szkołę i system edukacji. Odbyły się trzy lekcje w języku angielskim: muzyka, podczas której p. Angelika Nartowska nauczyła polskiej przyśpiewki „Panie Janie”; lekcja przyrody, gdzie uczniowie pod okiem p. Anety Michalczyk wykonywali doświadczenia z cieczą nieniutonowską oraz lekcja matematyki p. Beaty Stygińskiej-Jurek, na której udowodniono, że nauka może odbywać się przez zabawę i wcale nie musi być nudna.

Następnie w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie, w czasie którego zaprezentowano najważniejsze informacje o Polsce i naszej szkole. Wszystkie prezentacje rewelacyjnie przygotowali i przedstawili uczniowie klasy II A gimnazjum: Kacper Korowin, Julia Bartnik, Nina Kilińska, Adama Serafin oraz Wiliam (uczeń pochodzenia chińskiego), który zarecytował wiersz Wisławy Szymbowskiej „ Gawęda o miłości ziemi ojczystej”.

Po południu uczniowie wzięli udział w przygotowanych przez p. Patrycję Dettlaff zawodach sportowych. Musieli nie tylko wykazać się dobrą kondycją, ale również umiejętnością kreatywnego myślenia. Wieczorem dzieci spotkały się wraz z rodzicami przy ognisku zorganizowanym dzięki uprzejmości Państwa Radzkich, rodziców Mateusza.

Drugiego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” w Gościńcu Wiecha w Kawęczynie. Atrakcjami było m. in. staropolskie powitanie przez gospodarza ubranego w strój ludowy, przejażdżka po terenie wozem konnym, zwiedzanie skansenu, spacer przez las do młyna wodnego i wiatraków, pokaz sztuki kowalskiej i wybijanie monety pamiątkowej w kuźni, zajęcia w piekarni z pokazem przygotowywania chleba do wypieku. Popołudnie uczniowie wraz z rodzicami spędzili w „Galerii Figur Stalowych” w Pruszkowie, gdzie podziwiali postacie z popularnych bajek i filmów dla dzieci wykonane w całości z elementów recyklingu metalowego.

Trzeci dzień to całodniowa wycieczka do Warszawy. Naszym przewodnikiem był pan Cezary Molski, który opowiedział w języku angielskim o Warszawie i swoją wiedzą zaciekawił wszystkich uczestników. Pierwszym punktem programu było ZOO. Z wielką radością każdy przywitał się ze słoniem, lwem czy małpką. Na Stare Miasto przepłynęliśmy promem przez Wisłę. Spacerując po warszawskiej Starówce, podziwialiśmy Kolumnę Zygmunta, Pałac Królewski i Grób Nieznanego Żołnierza. Bardzo intersujące okazało wjechanie na 33 piętro Pałacu Kultury. Widok na Warszawę z lotu ptaka zachwycił wszystkich. Mimo tak napiętego planu nie zabrakło nam czasu na pamiątki i zakupy w centrum handlowym.

Niedziela była dniem smutnym chyba dla każdego. O 9:45 nasi goście wyjechali z Dworca Centralnego do Novych Zamków. Pożegnaniom nie było końca. Mimo rozstania, dzieci dzięki nowoczesnym technologiom, mają ze sobą stały kontakt i mamy nadzieję, że to krótkie spotkanie zaowocuje przyjaźnią na całe życie.

Bardzo dziękujemy Rodzinom za szczególnie ciepłe przyjęcie słowackich dzieci. Ta wizyta pokazała, że współpraca coraz bardziej się rozwija i przynosi pozytywne efekty. W przyszłym roku nowa grupa uczniów rozpocznie podobną przygodę z wymianą międzynarodową.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do pomocy w organizację tego przedsięwzięcia.

Marta Stolarska, Renata Kiliańska - nauczycielki j. angielskiego


Szukaj

31 maja 2018r.
Boże Ciało
01 czerwca 2018r.
Międzynarodowy Dzień dziecka
22 czerwca 2018 r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
23 czerwca–31 sierpnia 2018 r.
Ferie letnie
 

bip logo