W ubiegły czwartek 15 lutego obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość Azjatyckiego Nowego Roku, który jest największym dorocznym świętem dla Chińczyków, Wietnamczyków i pozostałych mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej. Rytm lat wyznacza tu księżyc. Istnieją zatem różnice pomiędzy tym sposobem liczenia czasu, a naszym, zachodnim, który jest oparty na cyklu słonecznym.

Pożegnaliśmy Rok Koguta, a przywitaliśmy Rok Psa. Z tej okazji odbył się w naszej szkolnej hali pokaz Legendy o potworze Nian, tańca wietnamskiego z kapeluszami i prezentacja wzywania do świętowania przy pomocy dźwięków chińskich bębnów. Podobnie jak w naszej kulturze istotnym elementem witania Nowego Roku jest składanie sobie życzeń, aby nadchodzący rok przyniósł szczęście i powodzenie. Dlatego wszyscy otrzymali od pani dyrektor Małgorzaty Perzyny serdeczne życzenia wszelkich sukcesów i powodów do radości. W Azji jest to szczególny czas dawania sobie prezentów, których wartość jest stosowna do poziomu życzliwości darczyńców i ich zamożności. Oprócz życzeń wszyscy uczniowie zostali obdarowani „złotymi” czekoladowymi monetami, które były ukryte w chińskich czerwonych, ozdobnych kopertach. Prezenty te ufundowała Rada Rodziców, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Nasi chińscy i wietnamscy uczniowie mieli powody do satysfakcji, z powodu zauważenia przez społeczność szkolną ich święta, a polscy uczniowie zdobyli wiedzę o istotnym elemencie kultury ich azjatyckich kolegów.

Sławomir Stoczyński, pedagog kulturowy


Szukaj

29 marca - 3 kwietnia 2018r.
Wiosenna przerwa świąteczna
18 - 20 kwietnia 2018r.
Egzaminy gimnazjalne
1 maja 2018r.
Święto pracy
 3 maja 2018r.
Święto Konstytucji 3 Maja
 

bip logo