W ubiegły czwartek 15 lutego obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość Azjatyckiego Nowego Roku, który jest największym dorocznym świętem dla Chińczyków, Wietnamczyków i pozostałych mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej. Rytm lat wyznacza tu księżyc. Istnieją zatem różnice pomiędzy tym sposobem liczenia czasu, a naszym, zachodnim, który jest oparty na cyklu słonecznym.

Pożegnaliśmy Rok Koguta, a przywitaliśmy Rok Psa. Z tej okazji odbył się w naszej szkolnej hali pokaz Legendy o potworze Nian, tańca wietnamskiego z kapeluszami i prezentacja wzywania do świętowania przy pomocy dźwięków chińskich bębnów. Podobnie jak w naszej kulturze istotnym elementem witania Nowego Roku jest składanie sobie życzeń, aby nadchodzący rok przyniósł szczęście i powodzenie. Dlatego wszyscy otrzymali od pani dyrektor Małgorzaty Perzyny serdeczne życzenia wszelkich sukcesów i powodów do radości. W Azji jest to szczególny czas dawania sobie prezentów, których wartość jest stosowna do poziomu życzliwości darczyńców i ich zamożności. Oprócz życzeń wszyscy uczniowie zostali obdarowani „złotymi” czekoladowymi monetami, które były ukryte w chińskich czerwonych, ozdobnych kopertach. Prezenty te ufundowała Rada Rodziców, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Nasi chińscy i wietnamscy uczniowie mieli powody do satysfakcji, z powodu zauważenia przez społeczność szkolną ich święta, a polscy uczniowie zdobyli wiedzę o istotnym elemencie kultury ich azjatyckich kolegów.

Sławomir Stoczyński, pedagog kulturowy


Szukaj

3 wrzesień 2018r.
Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
14 października 2018r.
Dzień Edukacji Narodowej
1 listopada 2018 r.
Wszystkich Świętych
11 listopada 2018 r.
Narodowe Święto Niepodległości
 

bip logo