21 marca klasy pierwsze przywitały wiosnę w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Prześledziliśmy oznaki budzącej się do życia przyrody i poznaliśmy zwyczaje wielkanocne i wiosenne z całego świata!

Wystawa „Czas świętowania” odkryła przed nami zapomniane tradycje tego okresu. Dowiedzieliśmy się, z jakim obyczajem wiąże się kogut, jaką moc kryje w sobie jajko, kim jest Siuda Baba. Jest to dawny, polski zwyczaj ludowy obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny, który współcześnie zachował się jedynie w podkrakowskich wsiach. Siuda Baba to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę w podartym ubraniu. Chodzi od domu do domu w towarzystwie Cygana, zbierając datki i szukając młodych panien, by wysmarować je sadzą. Poznaliśmy także sposób wyznaczania daty Wielkanocy, jej związku z księżycem i porą roku oraz stworzyliśmy ozdoby przypominające nam o nadchodzącym wiosennym czasie.

Po wizycie w muzeum odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Duże wrażenie zrobił na nas przemarsz warty honorowej. Z wycieczki wróciliśmy w radosnym, wiosennym nastroju.

Alicja Staniaszek – zespół ds. promocji szkoły


Szukaj

01 czerwca 2019 r.
Międzynardowy Dzień Dziecka

 7 czerwca 2019 r.
Bal Ósmoklasisty
 14 czerwca 2019 r.
Bal Gimnazjalny
 19 czerwca 2019 r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych

bip logo