W dniach 7-9 maja uczniowie klas 7. odwiedzili, działające od dwóch lat, Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka w Warszawie. Centrum Pieniądza udostępnia zwiedzającym 16 sal ekspozycyjnych wypełnionych multimediami i unikatowymi eksponatami. Misją tej placówki jest popularyzowanie wiedzy na temat ekonomii i historii pieniądza w sposób atrakcyjny, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii.

Można tu zobaczyć monety i banknoty z różnych okresów, dowiedzieć się, jak działały najstarsze systemy pieniężne, poznać zalążki polskiej bankowości, a także odwiedzić Skarbiec. Na szczególną uwagę zasługują sale, w których działają interaktywne urządzenia, pozwalające np. sprawdzić autentyczność pieniądza, zobaczyć wnętrze bankomatu, czy poznać proces projektowania i produkcji monet i banknotów. Poza tym obejrzeć można tu unikalną kolekcję najcenniejszych monet z kolekcji NBP oraz podnieść sztabkę złota, która waży 12,5 kg i jest warta prawie 2,5 mln złotych. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach na temat zabezpieczeń na polskich banknotach oraz sami mieli okazję stworzyć banknot fikcyjnej Republiki Portonii. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zniszczonych pieniędzy np. spalonych, przepuszczonych przez niszczarkę, nadgryzionych przez myszy, czy wypranych.

Reakcje uczestników wycieczki świadczyły o atrakcyjności tego miejsca.

Agnieszka Kostyra – zespół ds. promocji szkoły


Szukaj

29 listopada 2019 r.
Andrzejki
23 grudzień 2019 r. - 6 stycznia 2020 r.
Zimowa przerwa Świąteczna
10 - 23 luty 2020 r.
Ferie zimowe
09 - 14 kwietnia 2020 r.
Wiosenna przerwa Świąteczna

bip logo