O tym dniu pamięta każdy patriota. To właśnie wtedy Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość. W naszej szkole uczciliśmy to święto dwukrotnie. Pierwszy raz przedstawienie odbyło się 08.11.2019 r. Drugi raz, dla zaproszonych gości – Rodziców – 13.11.2019 r.

Jest rok 1795 - III rozbiór. Polska znika z mapy Europy. Zaborcy daremnie próbują narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Jest to jednak syzyfowa praca. Polacy nie poddają się. Tysiące młodych chłopców walczy, oddając życie po to, aby spełnił się sen o wolnej Polsce. Wybuchają kolejne powstania, między innymi listopadowe i styczniowe. Oba kończą się klęską. Jednak Polacy nie pogodzili się z utratą niepodległości, walczą dalej. Ostatnim etapem w walce o suwerenność jest okres I wojny światowej. Gdy Józef Piłsudski stworzył I Kompanię Kadrową, a potem stanął na czele Brygady Legionów Polskich, marzenia Polaków zaczęły się urzeczywistniać. I oto spełnia się sen o wolności. Po 123 latach niewoli Polska odzyskuje niepodległość i znów pojawia się na mapie.

Nasi młodzi aktorzy z klas: 6b i 7a przybliżyli nam okres walki o niepodległość, wystawiając przedstawienie pt. „Pisk Białego Orła” według scenariusza Adama Szafrańca. Fabuła została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżywa trudne chwile związane z wyruszeniem ojca i jednego z synów na front. Rodzina ukrywa w swoim domu poetę, który często odwołując się do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos, nie pozwala tracić nadziei na wolność. Nastrój i emocje w poszczególnych aktach i scenach przedstawienia wzbogacono piosenkami w wykonaniu solistów i chóru szkolnego.

Danuta Dybcio

Aneta Pardej


Szukaj

21 czerwca 2024r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno- wychowawczych