29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jego celem jest  promowanie  idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, zwrócenie uwagi  na konieczność czytania dzieciom i przez dzieci.

Święto to w naszym kraju ma już dziewiętnastoletnią tradycję, zostało bowiem ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

W tym dniu w wielu bibliotekach w kraju jest organizowane wspólne, głośne czytanie. Oprócz znanych i lubianych aktorów, pisarzy i celebrytów, w akcję włączają się również uczniowie i nauczyciele.

W tym roku, z racji rekomendowanych zaleceń sanitarnych, zrezygnowaliśmy z tradycyjnych obchodów tego dnia. Przygotowałyśmy alternatywne rozwiązanie z wykorzystaniem zdalnych narzędzi komunikacji.

Pod kierunkiem pań: Magdaleny Boruc, Agnieszki Kostyry i Danuty Rogalskiej została przygotowana wideoprezentacja poświęcona utworowi Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Był to wybór nawiązujący do tegorocznej edycji Narodowego Czytania, które odbyło się 5 września. W realizację projektu włączyli się także uczniowie klas : 4a i 4c z p. Danutą Rogalską, 6a z p. Łukaszem Wroniszewskim oraz kl. 8a z p. Danutą Dybcio. Prezentacja została przedstawiona wszystkim uczniom klas 4-8 podczas lekcji języka polskiego.

Z kolei w klasach 1-3 wychowawcy przeczytali uczniom wybraną książkę lub jej fragment. Elementem niespodzianki dla dzieci był fakt, że książka prezentowana była przez wychowawcę innej klasy. Uczniowie klas 1. poznali historię „Czarnej owieczki”, klasy 2. wysłuchały fragmentu książki „Kapelusz pani Wrony” , bajkę „Trzy życzenia” oraz historię z książki „Cudowne bajki”. Klasy 3. zaś poznały historię „O psie, który jeździł koleją”. Koordynatorem akcji w klasach młodszych była p. Alicja Staniaszek.

Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest raz w roku jako symboliczne przypomnienie potrzeby czytania dzieciom. Pamiętajmy jednak o tym, że codzienny kontakt z książką to nie tylko okazja do poznawania utworów literatury dziecięcej, kształtowania wyobraźni, rozwijania słownictwa, ale przede wszystkim jest to sposobność do budowania więzi, poczucia bliskości i do rozmów o rzeczach ważnych dla dzieci.

Organizatorzy


Szukaj

1 września 2020 r.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21
14 października 2020 r.
Dzień Edukacji Narodowej
1 listopada 2020 r.
Wszystkich Świętych
11 listopada 2020 r.
Narodowe święto Niepodległości

bip logo