W dniach 05. 10 – 11.10.2020 po raz kolejny w naszej szkole obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem: „Dysleksja inspiruje do (nie) zwykłych działań”.

Wokół dysleksji wyrosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że dysleksja dotyka dzieci mniej zdolne od innych. A przecież nawet wśród ludzi wybitnych i sławnych nie brakuje tych z dysleksją. Znajdziemy ich w nauce, polityce, kinie, muzyce, malarstwie, a nawet w literaturze.

Albert Einstein, Walt Disney, Winston Churchill, Pablo Picasso, Leonardo da Vinci, Mozart, Adam Mickiewicz, Andy Warhol, Anthony Hopkins, Agatha Christie, John Lennon – ich wszystkich łączy właśnie dysleksja.

Znakomitą postacią wśród dyslektyków w dziedzinie literatury był Hans Christian Andersen. Najsłynniejszy autor bajek dla dzieci  nigdy nie nauczył się pisać poprawnie. Jego manuskrypty zawierają wiele błędów charakterystycznych dla dyslektyków. Mimo to został twórcą jednych z najpiękniejszy bajek, które zna każdy. Brytyjskie Towarzystwo Dysleksji wskazało, że pisarze, będący dyslektykami, często są bardziej kreatywni i chętniej uciekają się do nowych, odważnych rozwiązań i kierunków. Tom Cruise, będąc dyslektykiem, musiał nauczyć się wizualizacji i tworzenia w umyśle obrazów, by zrozumieć, co czyta. Nie przeszkodziło mu to jednak zostać znakomitym aktorem, rozpoznawanym na całym świecie.

Z naszego rodzimego podwórka osobami, które posiadały „ dar” dysleksji i odniosły sukces , są m.in. Jan Matejko – wybitny malarz, Jacek Żakowski – dziennikarz, czy Jacek Kuroń – działacz społeczny i polityczny.

Przyglądając się biografiom znanych dyslektyków można stwierdzić, że w większości osiągnęli oni swój sukces nie pomimo dysleksji, a właśnie dzięki niej. Kreatywność, determinacja, wytrwałość, nieszablonowość, odwaga, przenikliwość – właśnie to sprawia, że dysleksja często zamiast przekleństwem, może stać się prawdziwym darem. Wystarczy w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystać mocne strony, by osiągnąć naprawdę wiele.

W ramach akcji, na korytarzach naszej szkoły , zostały rozwieszone plakaty z informacjami na temat dysleksji, a także fotografie ludzi znanych „obdarzonych” tą dysfunkcją. Plakaty mają na celu uświadomienie uczniom, że mimo początkowych trudności i niepowodzeń szkolnych można osiągnąć sukces w wielu dziedzinach.

„ Nie sztuka nie mieć trudności, sztuka je pokonać”.

Gabriela Sikorska

Monika Walasik

Diana Kacperek


Szukaj

1 września 2020 r.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21
14 października 2020 r.
Dzień Edukacji Narodowej
1 listopada 2020 r.
Wszystkich Świętych
11 listopada 2020 r.
Narodowe święto Niepodległości

bip logo