11 listopada przypada 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń nasz kraj na nowo pojawił się na mapach świata jako wolne państwo.
Dzień 11 listopada został wprowadzony do oficjalnego kalendarza świąt państwowych stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec lat trzydziestych XX w. Ustawa Sejmu RP z 23 kwietnia 1937 r. głosiła, że dzień ów, „jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego (…) – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.
Odzyskanie przez nasz kraj niepodległości stało się dla pokoleń Polaków coroczną okazją do wspólnego świętowania oraz podkreślania, jak istotną rolę w tożsamości narodowej odgrywają wartości takie jak: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka.
Przywołując waleczność Polaków i miłość do Ojczyzny uczniowie naszej szkoły przygotowali z okazji Święta Niepodległości uroczyste akademie. W słowach wierszy i piosenek wyrazili hołd i wdzięczność wszystkim tym, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny.
Uczniowie klas trzecich zaprezentowali montaż słowno- muzyczny, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości. Utwory poetyckie oraz pieśni patriotyczne wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. Zgromadzeni uczniowie z dumą odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Rotę”.
Z tej okazji również uczniowie klas 7. przygotowali akademię, która była piękną lekcją historii. Przypomnieli w niej trudne momenty z historii Polski, zaczynając od pierwszego rozbioru poprzez drugi i trzeci, powstania narodowe, aż po odzyskanie niepodległości w 1918 roku. W podniosły nastrój całą widownię wprowadzili chórzyści oraz zespół instrumentalny, wykonujący patriotyczne i legionowe pieśni. Nasza szkoła po raz kolejny wzięła także udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.
Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn, dlatego 11 listopada uczniowie i pracownicy szkoły przypięli do swoich ubrań biało-czerwone kotyliony. Korytarze na ten wyjątkowy dzień przystrojone były pięknymi kwiatami w barwach narodowych wykonanymi przez uczniów  ramach projektu „100 biało-czerwonych kwiatów na Święto Niepodległości dla naszej Jubilatki”.
"Niech żyje Niepodległa!"

Zespół ds. promocji szkoły


Szukaj

1 września 2022r.
Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
14 października 2022r.
Dzień Edukacji Narodowej

1 listopada 2022r.
Wszystkich Świętych
11 listpada 2022r.
Narodowe Święto Niepodległości